Pomimo sezonu wakacyjnego producenci automatyki przemysłowej nie próżnują i cały czas prezentują nowe lub odświeżone wersje swoich produktów. W tym artykule, jak również w kolejnym, który opublikujemy w przyszłym tygodniu, opiszemy nowości przedstawione na przełomie lipca i sierpnia przez naszego długoletniego Partnera firmę Pepperl+Fuchs.
Jednowarstwowy skaner LiDAR serii R2300
Pierwszą z nich będzie nowy skaner jednowarstwowy LiDAR R2300 o częstotliwości skanowania 100 Hz. Czujnik ten jako uzupełnienie oferowanej dotychczas serii R2300 (w wariancie wielowarstwowym), oferuje wyjątkowo wysoką szybkość skanowania (czterokrotnie wyższą względem wersji wielowarstwowej) otwierając nowe zastosowania w zakresie aplikacji dużych prędkości utrzymując przy tym połączenie wysokiej wydajności i efektywności kosztowej, które charakteryzują wielowarstwowe skanery z serii R2300. Podobnie jak one, nowy czujnik korzysta z technologii PRT (Pulse Ranging Technology), która działa niezawodnie nawet w zmiennych warunkach otoczenia i posiada bardzo dobrą rozdzielczość kątową wynosząca 0,1° oraz małą plamkę świetlną zapewniając wysoką precyzję w zadaniach nawigacji, pozycjonowania i wykrywania. Skanowanie na jednej warstwie skutkuje wyższą częstotliwością skanowania (wynoszącą wspomniane wcześniej 100 Hz) co sprawia, że czujnik LiDAR może być używany na przenośnikach rolkowych o dużych prędkościach przenoszenia w celu określenia objętości przenoszonych towarów podczas ruchu, jak również nadaje się idealnie do połączonej kontroli krawędzi wstęgi i ugięcia. Możliwe jest także stosowanie go z szybkimi pętlami sterowania. Wspólną cechą wszystkich czujników LiDAR z serii R2300 jest kompaktowa konstrukcja pozwalająca na łatwą integrację w ograniczonej przestrzeni, a także zintegrowany przełączalny, widzialny laser pilotujący używany do precyzyjnego ustawiania urządzeń.
Najważniejsze cechy czujników LiDAR serii R2300:
– czujniki LiDAR oparte na technologii Pulse Ranging Technology (PRT) zapewniające doskonałą dokładność i odporność na zakłócenia.
– bardzo dobra rozdzielczość kątowa i mała plamka świetlna zapewniają wysoką precyzję w zastosowaniach związanych z nawigacją, pozycjonowaniem i wykrywaniem
– przełączany, widoczny laser pilotujący do precyzyjnego ustawiania i łatwego uruchamiania czujnika
– skaner wielowarstwowy zapewniający większą niezawodność i efektywność kosztową w zastosowaniach 3D
– skaner jednowarstwowy o częstotliwości skanowania 100 Hz do wykrywania obiektów w aplikacjach wymagających dużej prędkości.
Wibracyjne wyłączniki krańcowe Vibracon LVL-M3 i -M4
Vibracon LVL-M3 i -M4 to dwie nowe serie wibracyjnych wyłączników krańcowych, które niezawodnie wykrywają poziom cieczy również w strefach zagrożonych wybuchem (dzięki zatwierdzeniom ATEX i IECEx), a nawet w zastosowaniach o podwyższonych wymaganiach bezpieczeństwa do SIL3 (wariant LVL-M4). Zastosowana została w nich prosta i niezwykle niezawodna technologia, widełki wibracyjne czujnika są wprawiane w drgania przez element piezoelektryczny, gdy tylko ciecz wejdzie w kontakt z widełkami, następuje zmiana częstotliwości. Czujniki potrafią przy tym rozróżnić pęcherzyki powietrza, osady czy pianę od właściwego wykrywanego medium. Szeroki wybór przyłączy procesowych, w tym tri-clamp do zastosowań higienicznych, umożliwia elastyczną adaptację do różnych środowisk również dzięki funkcji plug-and-play, która wyklucza potrzebę kalibracji czujników do różnych mediów. Wyłączniki są obsługiwane za pomocą przycisków i przełączników DIP ma module elektroniki, a szeroka gama modułów pozwala na odpowiednie połączenie dla każdego systemu sterowania procesem. Wariant LVL-M3 dedykowany jest do uniwersalnego zastosowania we wszystkich cieczach, które mogą być pompowane i wytrzymuje temperatury procesowe -40 °C … +150 °C oraz ciśnienie procesowe do 40 bar. Wariant LVL-M4 z kolei może być stosowany w aplikacjach bezpieczeństwa do SIL 3 zgodnie z normą IEC/EN 61508 i wytrzymuje temperatury procesowe -50 °C … +150 °C oraz ciśnienie procesowe do 100 bar. Co ważne wariant LVL-M4 różni się od LVL-M3 jeszcze jedną istotną funkcją, a mianowicie jest wyposażony w interfejs Bluetooth®, który w połączeniu z aplikacją P+F Level umożliwia łatwą konfigurację czujnika, wygodne testy kontrolne i zdalną diagnostykę. Dodatkowo oferuje ona wskazania stanu i błędów, zintegrowaną technologię wykrywania korozji oraz umożliwiając konserwację predykcyjną. Testy kontrolne wyłącznika krańcowego można także przeprowadzić za pomocą zintegrowanego przycisku testowego lub magnesu testowego. Należy także dodać, że wyłączniki Vibracon nie mają ruchomych części mechanicznych co przekłada się na ich długą żywotność.
Najważniejsze cechy wibracyjnych wyłączników krańcowych Vibracon LVL-M3 i -M4:
– odpowiednie połączenie dla każdego systemu sterowania procesem dzięki dużej różnorodności modułów elektronicznych
– szybkie i ekonomiczne uruchomienie, ponieważ nie jest wymagana kalibracja
– brak ruchomych części mechanicznych, dzięki czemu są bezobsługowe, odporne na zużycie i trwałe
– obsługa za pomocą przycisków i przełączników DIP na wkładce elektronicznej
– opcjonalne wskazania stanu i błędów wyświetlane za pomocą modułu LED lub przez Bluetooth® w aplikacji P+F Level App
Dowiedz się więcej o naszej ofercie, odwiedzając zakładkę Produkty lub skontaktuj się z nami pod adresem trade@cptrade.pl. Zachęcamy również do zasięgnięcia informacji bezpośrednio w naszych oddziałach na terenie całego kraju, dane teleadresowe oddziałów są dostępne w zakładce Kontakt.