Przy okazji wprowadzenia wersji 1.25 dla systemu automatyki PSS 4000, firma Pilz zaimplementowała do niego rozwiązanie „key-in-the-pocket”, które pomaga chronić personel przed zagrożeniami podczas konserwacji urządzeń. Poniżej przybliżymy kluczowe punkty tego rozwiązania.
„Key in the pocket” czyli „klucz w kieszeni” ma zapobiec nieplanowanemu uruchomieniu maszyn w momencie kiedy pracownik/pracownicy pozostają w strefie zagrożenia, eliminując przy tym mechaniczne urządzenia blokujące i znaczniki ostrzegawcze. Zabezpieczenia konserwacyjne są wdrażane wyłącznie elektronicznie za pomocą kluczy RFID z odpowiednimi uprawnieniami, w odróżnieniu od konwencjonalnych systemów lockout/tagout (LOTO).
Proces autoryzacji podczas inicjalizacji ochrony konserwacyjnej opiera się na bezpiecznej liście przechowywanej w kontrolerze Pilz PSS 4000 oraz kluczach RFID z indywidualnie zaprogramowanymi uprawnieniami, dzięki czemu operatorzy używają osobistego klucza transpondera do swojej autoryzacji na bramce bezpieczeństwa poprzez czytnik PITreader. Po zatrzymaniu maszyny można uzyskać do niej dostęp w celu dokonania niezbędnych prac, a operator posiadając przy sobie transponder „key-in-the-pocket” może być pewien, że nie nastąpi ponowna aktywacja maszyny. Uruchomienie instalacji jest możliwe jedynie w momencie kiedy każdy z pracowników wyloguje się z przestrzeni ochrony konserwacyjnej za pomocą czytnika PITreader. Czynność ta powoduje usunięcie identyfikatorów z listy bezpiecznej kontrolera, a w momencie gdy lista jest pusta, urządzenie jest włączane ponownie i następuje jego uruchomienie.
Połączenie sterownika bezpieczeństwa PSS 4000 i systemu uprawnień dostępu PITreader jest tak skonfigurowane, że wymusza dodatkową kontrolę martwego pola (obszaru, który jest trudno widoczny) w przypadku, gdy w obszarze konserwacji przebywa więcej niż jeden z pracowników.
Najważniejsze funkcje:
– połączenie z odpowiednim czytnikiem PITreader (na bezpiecznej liście można zarządzać maksymalnie 10 czytnikami PITreader)
– minimalne uprawnienia wymagane do zalogowania się na liście logowania
– wejścia dla przycisków LED
– wejście dla „warunku wylogowania” (kontrola martwego pola), tam, gdzie instalacje nie mają ogólnego widoku, istnieje dodatkowa „kontrola martwego pola” zgodnie z normą EN ISO 13849-1 5.2.2, wymaga to wizualnej kontroli instalacji w obszarach, które są trudno widoczne
– wyjścia dla „Włącz (lista pusta)” i kontroli martwego pola
– pełna kontrola nad użytkownikami mającymi dostęp do maszyny; możliwe jest również udzielanie zezwoleń tymczasowych
– proste blokowanie i programowanie w razie utraty klucza
– nie jest wymagane opuszczenie instalacji tymi samymi drzwiami, którymi nastąpiło wejście
– możliwość dostępu do maszyny dla 20 osób równocześnie
Dowiedz się więcej o naszej ofercie, odwiedzając zakładkę Produkty lub skontaktuj się z nami pod adresem trade@cptrade.pl. Zachęcamy również do zasięgnięcia informacji bezpośrednio w naszych oddziałach na terenie całego kraju, dane teleadresowe oddziałów są dostępne w zakładce Kontakt.